Co dělat na Lomboku?

Možná si říkáte, co na ostrově velikosti Královehradeckého kraje budete dělat celou dobu svého pobytu. Možná vás napadají otázky typu nebude to nuda? Co tam? V tomto článku vám ukážeme, že na Lomboku se člověk opravdu nudit nemusí. Pojďme si ho trochu představit.

Něco málo o Lomboku

Lombok

Na začátek bychom měli říct, co to vlastně Lombok je. Jedná se o jeden z ostrovů Malých Sund a od známého Bali je oddělen průlivem (mezi Bali a Lombokem najdeme také známé turistické ostrůvky Gili), na druhé straně najdeme Sumbawu. Žijí zde téměř 4 miliony obyvatel, a to i přes to, že značnou část ostrova zabírá masiv aktivního vulkánu Rinjani. Hustota zalidnění je přes 800 obyv./km2, šestinásobek hustoty zalidnění ČR.

Vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou oblast, počasí je víceméně stabilní. Zhruba od října do března se zde setkáte s obdobím vydatných dešťů (nejhorší je období mezi prosincem a únorem) a teplem nad 30 °C, po zbytek roku si budete užívat poměrně stabilního počasí a příjemné, o maličko nižší, teploty.

Obyvatelé

Hlavním městem je Mataram, mezi turistická centra patří zejména Kuta, která se nachází na druhé straně ostrova. Původními obyvateli jsou Sasakové, navštívit můžete vesnici zaměřenou na jejich kulturu, setkat se tu můžete také s jejich jazykem, neboť indonéština byla po celé Indonésii rozšířena až v 2. polovině 20. století. Jedná se o muslimský ostrov, menšinu poté tvoří Balijci, kteří vyznávají hinduismus.

Aktivity

A teď už pojďme na aktivity na Lomboku – aneb co dělat ve volném čase. Lombok je turisticky velice atraktivní, byť masám turistů zatím poměrně skrytý. V poslední době se mu ale dostává čím dál víc pozornosti.

Užijte si slunečné dny v ráji

Lombok nabízí velké množství nádherných pláží, které nabízejí bílý písek a azurově modré moře. Nejpopulárnějšími plážemi jsou Kuta, Tanjung Aan, Senggigi a Mawun. Pláže jsou ideálním místem pro odpočinek, slunění a koupání v moři.

Navštivte místa očím skrytá

Lombok je obklopen korálovými útesy s množstvím pestrobarevných ryb. V oblasti Gili se nachází mnoho potápěčských center, která nabízejí výlety a kurzy pro potápění i šnorchlování. Tato aktivita je skvělým způsobem, jak prozkoumat podmořský život a užít si krásy podmořského světa.

Surfujte na vlnách surfařského ráje

Lombok je známý jako surfařský ráj s několika skvělými místy pro surfing. Pláže v oblasti Kuty a Gerupuku jsou oblíbenými surfařskými destinacemi, kde se konají mezinárodní závody. Lombok je ideálním místem, kde si můžete surfing vyzkoušet. Místní surfaři vám za drobný bakšiš pomůžou do tajů tohoto sportu proniknout.

Jděte na jógu s dechberoucím výhledem

Na Lomboku je též možné vyrazit na jógu (jedním z dechberoucích míst je např. Ashtari Yoga) s nádhernými výhledy na moře a zeleň. Klid v duši zaručen.

Vyrazte na trek

Lombok nabízí také několik zážitkových treků. Především pak trek na vrchol sopky Rinjani, který je nejvyšším vrcholem na Lomboku a nabízí nádherný výhled na ostrov. Trek trvá obvykle 3-4 dny a zahrnuje přenocování v kempu na hoře. Sem ovšem nemůžete bez průvodce, toho si jednoduše budete muset zaplatit. Ceny nejsou nízké, ale zážitek je to na celý život. Za cca 3-4 000 Kč dostanete průvodce a nosiče, který vám vynese věci, na vrcholu vám postaví stan, uvaří a postarají se o vaše pohodlí. Dopřejí vám informace k sopce a pomohou vám k nezapomenutelné zkušenosti.

Další možností je trek v oblasti Senaru, který vás provede vodopády a přírodními bazény, které se rovněž řadí mezi nádherná a navštěvovaná místa. Připravte se na to, že se s vámi Lombočané budou chtít fotit. :-)

Návštivte tradiční vesnici

Lombok má také mnoho tradičních vesnic, které stojí za návštěvu. Například vesnice Sasak, kde se můžete seznámit s místními lidmi, jejich kulturou a tradičními řemesly – a samozřejmě si odvézt suvenýr.

Prozkoumejte přilehlé ostrovy Gili

Tyto malebné ostrůvky jsme zmínili výše v souvislosti s potápěním. Ostrovy Gili jsou malé ostrůvky ležící severně od Lomboku. Jsou to oblíbené turistické destinace s krásnými plážemi a azurově modrým mořem a mnoha aktivitami. Na ostrovech Gili Trawangan, Gili Air a Gili Meno je možné najít mnoho hotelů a restaurací, které nabízejí pohodlné ubytování a kulinářské zážitky. Nežijí zde místní lidé, ostrůvky jsou vyhraněny pro turismus.

Vyjeďte na Bali

Bali je zdaleka nejpopulárnější turistický ostrov v Indonésii. Leží asi 30 minut letu od Lomboku a nabízí nekonečné možnosti zábavy, relaxace a prozkoumávání kultury. Na Bali mohou turisté navštívit velkolepé budhistické chrámy, vodopády, rýžová pole, surfovat a šnorchlovat. Nabízí též mnoho luxusních resortů a restaurací, ochutnávky káv (včetně té cibetkové) a další.

Prozkoumejte krásy oblasti Nusa Tenggara Barat

Nusa Tenggara Barat je provincie, která zahrnuje Lombok a mnoho dalších menších ostrovů. Můžete navštívit ostrovy Sumbawa, Flores nebo Komodo, který je domovem proslulých draků komodských, jež je nelegální chovat kdekoli jinde, a proto se jedná o unikátní zážitek. V této oblasti se také nachází národní parky a krásné pláže, jako je například pláž Pink Beach.

Vydejte se za hranice Indonésie

Pokud se Indonésie nabažíte, můžete se vydat také například do Malajsie či Singapuru. Levné letenky poté seženete třeba do dalších asijských zemí či Austrálie. Malajsie sousedí s Indonésií a nabízí turistům mnoho zajímavých aktivit a památek.

PŘIDEJ SE K NÁM

Líbí se vám tento kurz a chtěli byste se přihlásit jako dobrovolníci? Nebo nám přispějete na náš provoz.

NAPIŠ NÁM