Loading...
Novinky2023-03-15T14:57:27+00:00

Ze zápisníku dobrovolníků

Jsou za námi dva týdny na Lomboku. Musíme přiznat, že je to opravdu nádherné místo, plne vegetace, plazů, malých opic a hor. Bydlíme u tříčlenné rodiny žijící v malé vesnici ve středu ostrova mezi rýžovýma polema. Každý den máme možnost ochutnat tradiční indonéská jídla a pit lombotskou kávu.

Ze zápisníku dobrovolníků

Máme za sebou dalších deset dní na ostrově plném slunce a pro dnešek jsem se hodnocení našich posledních dní zhostila já, Ivana – spolehlivý skútrový závozník. Na skútru jsme čím dál tím zdatnější. Áňa již zvládá pravidla indonéské dopravy.

Ze zápisníku dobrovolníků

V neděli jsme jely na výlet s další dobrovolnicí Katkou za studenty, kteří nás pozvali k sobě domů na návštěvu. Trošku jsme se obávaly jízdy na našem malém skútru, jelikož nám bylo řečeno, že studenti bydlí mimo hlavní cesty.

Objevujeme krásy ostrova

Čas tady utíká čím dál tím rychleji a my se snažíme z času stráveného tady vytěžit maximum. Navštívili jsme místní výrobu sarongů a dozvěděli se, kolik práce dá jeden takový ušít. Zároveň jsme si jeden rozpracovaný zamluvili a těšíme se na jeho dokončení :)

Zabydlujeme se

Ve čtvrtek jsme se konečně podívali na pláž a poprvé otestovali vodu na Lomboku. Z důvodu zdejších prázdnin tam bylo i hodně místních a tak jsme se nevyhli několika žádostem o fotku:) Lákalo nas vyzkoušení surfingu, ale nakonec jsme se rozhodli ponechat tuto zkušenost na později.

První dojmy

“Do vesnice Pandan Indah jsme dorazili v neděli v odpoledních hodinách po jédne noci strávené v letadle a druhé na singapurskem letišti. Všichni nás přivítali s úsměvem a ihned nás ubytovali. První dva dny jsme strávili ve vesnici, abychom blíže poznali Jumirijovu rodinu, obyvatele vesnice i místni život.

U paní Intan se nelení

Je tomu jen pár týdnu a už tady máme první výsledky snažení. V kurzu u paní Inan ve vesnici Tolot-Tolot začala první etapa výstavby nových učebních prostor. Základy pro rozšíření učebny jsou poleženy.

V Tolot-Tolot přibude nová učebna

Včera za přítomnosti starosty vesnice Tolot-Tolot byla podepsána smlouva o užívání nové budovy, která se v nejbližší době začne stavět pro kurz IEC. Budova bude sloužit nejen k výuce angličtiny, ale i pro další veřejně prospěšné aktivity jako workshopy, lékařská ordinace, knihovna atd.

Česká delegace v Pandan Indah

Včera proběhla v kurzu u pana Juirima v Pandan Indah velká událost. Z České republiky přijelo asi 20 podporovatelů spolku pod vedením naší bývalé dobrovolnice Natálky. Skupina předala finanční dary, které sesbírali rodiče a děti z jedné spřátelené základní školy.

Škola se nám rozrůstá

Po dlouhých měsících plánování a domluv se projekt přestavby školní budovy kurzu IEC konečně blíží ke konci. Plány jsou navrhnuty, stavba může začít. V budoucnu se tak studenti můžou těšit novým prostorům a dobrovolníci novému ubytování přímo u učebny.

Přijela nám posila!

Máme tady nového dobrovolníka! Konečně sem na Lombok za námi přijel Filip. Tento mladý a schopný muž se Školou v ráji spolupracuje už přímo od jejího založení na dálku, ale až nyní si byl schopný zařídit doma plány tak, aby tady s námi mohl měsíc pobývat.

Život na ostrově po zemětřesení

Život na jižním Lomboku se pomalu vrací do normálu. Prvních pár dní po zemětřesení byly všechny školy zavřené, myšlenky na vzdělání šly pochopitelně stranou. Asi týden po zemětřesení jsme opět začaly učit a snažily jsme se děti rozveselit a co nejvíc jim školu zpříjemnit.

Zemětřesení na Lomboku

Člověk si doma zemětřesení zkrátka neumí představit. Taky jsme si myslely, že se prostě roztřesou talíře na stole a ze stěny spadne několik obrázků. Jakmile jsme se ale něčeho takového staly součástí, zjistily jsme, že skutečnost je úplně jiná. Samy jsme si zažily zemětřesení,

Želva zachráněna

Před pár dny jsme dostali upozornění od našich dobrovolníků, že k nim do vesnice někdo přinesl krásnou, velkou želvu, která je teď držena v malé ohrádce u jejich domu.

Potřehy Natálie & Lukáše

Ještě jsme se nestačili ohlédnout a uplynuly další dva týdny. Dva týdny plné zážitků a nových zkušeností. Zúčastnili jsme se tradiční svatby ve vedlejší vesnici a dělali doprovod nevěstě a ženichovi na jejich tradičním pochodu vesnicí.

První dojmy z Lomboku

V prvních chvílích na letišti bylo již patrné, že Lombok a Bali jsou dva jiné světy. Nejen, že je tu majorita jiného vyznání, navíc Lombok není zdaleka tolik turistický. Po ubytování se přímo ve škole u našeho hostitele jsme dostali vynikající večeři, vlastně každé jejich tradiční jídlo je vynikající .

Noví dobrovolníci jsou tady!

Před pár dny nám tady na Lombok dorazila výpomoc – Natálka a Lukáš tady budou vyučovat angličtinu u pana Jumirima v Rinjani English Course. Zde budou připravovat mladé chlapce a dívky, co právě dokončili středoškolské vzdělání, na práci v oboru cestovní ruch a zdokonalovat jejich angličtinu tak, aby měli lepší možnost sehnat zaměstnání.

Lukáš pro Lonely Planet: Škola v ráji aneb jak český dobrovolník na indonéském ostrově učil angličtinu

Pokud budete mít možnost navštívit na Lomboku tradiční svatbu určitě neváhejte. Nás manželka Jumirima, která se živí přípravou nevěsta, oblékla do tradičních oděvu a nalíčila. Základem je, co nejsvětlejší pleť, což u nás nebyl žádný problém

PŘIDEJ SE K NÁM

Líbí se vám tento kurz a chtěli byste se přihlásit jako dobrovolníci? Nebo nám přispějete na náš provoz.

NAPIŠ NÁM
Go to Top