Tři španělští dobrovolníci vyučující v našich kurzech a jejich zkušenosti

Tři španělští dobrovolníci Nura, Julia a Enric přijeli na Lombok vyučovat angličtinu v našich kurzech pořádaných místními učiteli. Strávili v nich více než měsíc poté, co prozkoumali Indonésii. Přečtěte si o jejich pobytu.

Po měsíci cestování po Indonésii jsme konečně dorazili do přístavu Bangsal na ostrově Lombok. Při cestě lodí jsme stále přemýšleli o začátku našeho nového dobrodružství. Jakmile jsme vystoupili z lodi, uviděli jsme pana Jumirima, ředitele kurzu angličtiny na Rinjani, který se měl stát naším prvním hostitelem na ostrově. Cesta z přístavu domů byla plná prvních dojmů. Krajina byla úchvatná, plná palem a rýžových polí. Přestože jsme cestovali po celé zemi, byl to ostrov, jaký jsme dosud neviděli, ostrov, který si stále zachovává svou podstatu, kulturu a přírodu.

Náš první týden v Pandan Indah byl nezapomenutelný. Malá vesnička je plná dětí, které vás při každém průchodu vítají úsměvem a malým „Ahoj, turisto!“. Pan Jumirim a jeho rodina nám velkoryse otevřeli dveře svého domu a chovali se k nám, jako bychom byli dalšími členy rodiny. Spali jsme v nádherném bungalovu z bambusu, který postavili minulí dobrovolníci, a jedli úžasné místní indonéské jídlo, které vařil pan Jumirim a jeho žena. Banánové palačinky a lombocká káva po ránu, nasi goreng nebo gado-gado jsou již na našem seznamu oblíbených jídel!

Každý den v 9 hodin jsme začínali hodinu, kterou jsme si předem připravili. Kurz je zaměřen na výuku angličtiny pro chlapce a dívky, kteří již dokončili střední školu, ale mají málo prostředků na další vzdělávání a nemají možnost studovat na univerzitě. Ústředním bodem výuky je naučit užitečnou slovní zásobu a gramatiku specializovanou na pohostinství a turistický sektor pro větší pracovní příležitosti. Studenti kurzů angličtiny Rinjani jsou velmi motivovaní učit se anglicky a vnímají kurzy jako příležitost k lepší budoucnosti pro sebe a své rodiny. Všichni byli nadšení, že nám mohli ukázat své vesnice a kulturu. Jedno odpoledne nás, pana Jumirima a několik kolegů ze třídy, pozval jeden ze studentů k sobě domů. Tam jsme se všichni společně sešli, abychom si ugrilovali ryby, zahráli na kytaru a podívali se na západ slunce z rýžových polí.

Přišel první víkend na ostrově a pan Jumirim nám připravil výlet za třemi známými vodopády v národním parku Mount Rinjani. Provedl nás jimi a vyprávěl nám o své minulé práci průvodce a o všech dobrodružstvích, která v minulosti zažil. Zábavným faktem, který nám vyrazil dech, byla skutečnost, že byl na vrcholu hory Rinjani 150krát!

Po exkurzi jsme si dali tradiční jídlo a vydali se domů. Druhý den, v neděli, jsme si sbalili kufry a vyrazili na motorkách do vesnice Tolot-Tolot směrem k domu paní Intan, který bude na příští týden naším domovem.

PŘIDEJ SE K NÁM

Líbí se vám tento kurz a chtěli byste se přihlásit jako dobrovolníci? Nebo nám přispějete na náš provoz.