DOBROVOLNICTVÍ V ZAHRANIČÍ

Škola v ráji patří mezi neziskové organizace zaměřující se na vzdělávání dětí a mládeže na ostrově Lombok v Indonésii. Na Lomboku působíme od roku 2013, kdy jsme rozjížděli projekt výstavby školy v Petiwungu.

V současnosti intenzivně spolupracujeme s několika místními subjekty a zaměřujeme se hlavně na pokrytí výuky angličtiny v jazykových kurzech. Snažíme se soustavně zvyšovat kvalitu výuky angličtiny a umožnit dětem zvolit si vlastní budoucnost. Aktivně také vyhledáváme potenciální lokální partnery se zájmem o spolupráci a zvyšování kvalitního vzdělávání.

Sdružení založili v roce 2016 Andrea Stárková, Marcel Žitník a Filip Žitník. Andrea na místě zajišťovala výuku, zprostředkovávala kontakt dobrovolníků s místními partnery, organizovala nejrůznější akce pro děti a aktivně vyhledávala lokality, kde mají místní zájem o spolupráci. Sama též vyučovala ve vytipovaných školách a kurzech. Filip a Marcel Žitníkovi z Cestovní kanceláře Go2 zajišťují finanční zdroje pro vzdělávání a řeší organizační záležitosti spojené s fungováním organizace.

Od roku 2013

Na Indonéském Lomboku působíme od roku 2013, kdy jsme rozjížděli projekt výstavby školy v Petiwungu.

Stavíme školy

Zaměřujeme se na stavbu škol v nejchudších oblastech jako klíčový prvek v boji proti nevzdělanosti a chudobě.

Učíme děti

Učíme děti, protože věříme, že vzdělání je nejdůležitější investice, kterou můžeme učinit do budoucnosti naší společnosti.

Zlepšujeme svět

Zlepšujeme svět tím, že investujeme do vzdělávání, což představuje jednu z cest ke komplexnímu řešení problémů.

Kdo jsme a co jsme dokázali

Andrea Stárková

Andrea Lomboku od roku 2010, kdy na ostrově začala působit, nechala své srdce. Dlouhá léta se snažila vzdělávat místní děti, působila jako koordinátorka občanského sdružení Škola v ráji a v letech 2013-2017 realizovala projekt spolupráce se školou v Petiwungu na jihu Lomboku, který obnášel nejen výuku ve škole, ale také výstavbu školních budov a bezpočet mimoškolních akcí pro děti. Poté soustavně a dlouhodobě spolupracovala se dvěma odbornými jazykovými kurzy a vypomáhala i dalším lombockým partnerům v jejich snaze o vzdělávání dětí a mládeže. V letní sezóně pracuje v Českém ráji, kde má na starosti přípravu a realizaci ekologických výchovných programů pro děti pod hlavičkou Střediska ekologické výchovy Český ráj.


Marcel Žitník

Marcel žije střídavě v Austrálii a v Indonésii. Na Lomboku se potkal s Andreou v roce 2013. Slovo dalo slovo a společně se dohodli na spolupráci při podpoře školy na Lomboku. Marcel má na starosti financování a koordinaci projektu. Ve volném čase se věnuje vodním sportům a aktivitám v cestovní kanceláři Go2, která mimo jiné nabízí dovolenou v Indonésii.

CK Go2 věnuje část finančních prostředků ze zájezdů do Indonésie na projekt výstavby školy.


Tereza Kábelová

Tereza momentálně od roku 2023 působí jako koordinátorka dobrovolníků, kteří se vydávají na Lombok. Učí angličtinu a češtinu na střední škole v Praze, zpracovává požadavky Marcela či Andrey, komunikuje s lombockými učiteli a vyučuje angličtinu on-line v jednom z lombockých kurzu – IEC.

Na Lombok vyrazila poprvé v roce 2018, kdy se k dobrovolničení nachomýtla naprosto náhodou – její kamarádka Míša měla dobrovolnickou stáž na Lomboku domluvenou se svou spolužačkou, která se však nakonec na cestu na druhou stranu planety vydat nemohla. Podruhé se Tereza na Lombok vypravila v roce 2019. Vyzkoušela si učení v obou aktuálně nabízených kurzech i v dalších školách a hodinách angličtiny (v Sengkolu, Kenaru, Kabulu i v již zmiňované ekoškole Sayang Ibu v Mataramu) a do Lomboku se zamilovala – stejně asi jako každý z dalších dobrovolníků, kteří se na tento kouzelný ostrov vypravili.

Terezu kontaktujte ohledně jakýchkoli požadavků, dotazů a připomínek. Ochotně vám poradí.


Další spříznění lektoři a organizace:

Aisyah Odist

S Aisyou jsme spolupracovali od roku 2014, kdy jsme se víceméně náhodně setkali (Lombok je malý). Aisyah mnohokrát zavítala do naší školy v Petiwungu, jednou s přednáškou o využití odpadů, podruhé s výtvarným workshopem, příště zase s dary od dárců. Její činorodost a vitalita je nakažlivá. To ona nás přivedla do ekoškoly Sayang Ibu v Gunnungsari, která nás nadchla a kde díky naší podpoře od roku 2018 studovalo pár dětí z chudých poměrů z jihu ostrova. Společnými silami jsme zorganizovali první ekofestival v Kutě.

Nadace Škola v ráji je také členem mezinárodního sdružení LEIC (Lombok Eco International Connection), které Aisyah založila za účelem sdílení ekovýchovných a environmentálních zkušeností. Ve spolupráci s Aisyah v tuto chvíli pomáháme rozjíždět dobrovolnické působení v ekoklubu v Sengkolu. Pracujeme také na tom, aby mohli další dobrovolníci působit i v malé komunitní školičce, kterou Aisyah a naše organizace LEIC pomáhala stavět ve vesnici Kapal na jižním pobřeží Lomboku. V létě 2018 se byla Aisyah dokonce podívat za námi v Čechách a my doufáme, že si od nás odvezla mnoho inspirace.

Sayang Ibu, Mataram

Jedná se o selitní internátní ekoškolu v hlavním městě Lomboku, Mataramu. V současnosti navazujeme spojení s Ms. Diah, která by nám mohla zprostředkovat pár dní pro dobrovolníky také v této škole.

Eliyan Umamy

Eliyan je lektorka angličtiny, která sama chvíli žila v zahraničí – a sice v USA, v současnosti se věnuje projektu ekoškoly Nusantara a učí lokální děti ze Sengkolu angličtinu.


CO UŽ SE NÁM POVEDLO

ŠKOLA V PETIWUNGU – NÁŠ PRVNÍ PROJEKT

Školu jsme objevili čirou náhodou v roce 2013. Andrea působila jako dobrovolník v nedaleké státní škole a narazila na vznikající školičku, která se budovala na pozemku patřícímu tatínkovi malé školačky Bungy. Ten vzdělávání velmi fandil a rád by jej zajistil jak pro svou dceru, tak pro ostatní děti z místní komunity.

O školičce v pralese, která potřebovala finančně pomoci, se dozvěděl i Marcel z cestovní kanceláře Go2, která dlouhodobě působí v Indonésii a po několika návštěvách jsme se pustili do vzájemné spolupráce.

Líbilo se nám, s jakou chutí se místní pustili do zajištění vzdělávání pro děti. Po seznámení se s ředitelem a majitelem pozemku a vypití bezpočtu káv s tunou cukru jsme se rozhodli komunitě pomoci, nejprve nákupem učebnic a učebních pomůcek, poté s budováním infrastruktury.

První investicí byl nákup učebnic pro první a druhou třídu, protože děti měly pouze každé jeden sešit a tužku.

Prosinec 2013 – nákup učebnic: 7 000 000 IDR (cca 14 000 CZK)

NOVÁ ŠKOLNÍ BUDOVA

Na začátku roku 2014 jsme se rozhodli jít do spolupráce naplno a pustili se do stavby školní budovy a knihovny. Stavbu budovy jsme financovali, Andrea na vše dohlížela a místní pomáhali. Jedna z věcí, na které si zakládáme, je právě velké zapojení místních.

Do nové třídy na podzim roku 2014 nastoupili čerství třeťáci. Základ do knihovny dodala nadace Green-books.org, česká organizace, která usiluje o vzdělávání indonéských dětí v oblasti ekologie a ochrany přírody a která zakládá komunitní knihovny po celé Indonésii.

Leden – duben 2014 – školní budova s knihovnou a sborovnou: 45 000 000 IDR (cca 90 000 CZK)

NOVÉ UČEBNICE

V prosinci 2014 kupujeme učebnice pro třetí třídu a konečně také kvalitní učebnice angličtiny, které vyhovují našim požadavkům (ty ovšem až na Bali!)

Po pár týdnech vyučování je jasně znát, že nové učebnice přispěly k atraktivitě výuky jak pro děti, tak pro učitele, kteří teď mohou při výuce postupovat mnohem systematičtěji.

Prosinec 2014 – učebnice pro třetí třídu + učebnice angličtiny: 4 000 000 IDR (cca 8 000 CZK)

NOVÁ ŠKOLNÍ BUDOVA 2015

V březnu 2015 je téměř před dokončením prostor další třídy, určen pro nastávající čtvrťáky. Chybí už jen vybetonovat podlahu, na čemž se podílí i rodiče dětí. V knihovně čteme s dětmi knihy o přírodě, zároveň se je snažíme vzdělávat i ve vztahu ke knihám.

Leden – březen 2015 – Rozpočet dostavby nové budovy: 25 000 000 IDR, cca 50 000 CZK

Pravidelně uklízíme kolem školy a zavedli jsme dlouhodobou soutěž ve sběru separovaného odpadu, ve spolupráci s paní Aisyou a její Bank Sampah Lombok.

V prosinci 2015 dokupujeme učebnice pro další třídu, takže v tuto chvíli mají základní učebnice čtyři ročníky v naší škole. Což, jak jsme se přesvědčili při návštěvách jiných škol v oblasti jižního Lomboku, vůbec není samozřejmostí.

Prosinec 2015 – sada učebnic pro 4.třídu – 4 000 000 IDR, cca 8 000 CZK

VÝSTAVBA TOALET

Klíčovou událostí bylo dokončení výstavby toalet, kterou jsme zahájili v lednu. První slavnostní vyzkoušení proběhlo 5. března 2016. Děti si tak konečně mohou dojít na toaletu, dosud běhaly za školu do rýžových polí. Vzhledem k sezónnímu nedostatku vody v oblasti Petiwungu je tekoucí voda ve škole často jedinou šancí dětí na hygienu.

Toalety a rozvod užitkové vody: 22 000 000 IDR, cca 40 000 CZK.

Pokud se vám líbí, co Škola v ráji dělá a chtěli byste nás podpořit, tak můžete ZDE


Stanovy pro Školu v Ráji jsou možny ke stažení Stanovy_Škola v ráji z.s.

Výroční zpráva k roku 2017 je možná k nahlédnutí zde VS – Škola v ráji 2017 (1)

PŘIDEJ SE K NÁM

Líbí se vám tento kurz a chtěli byste se přihlásit jako dobrovolníci? Nebo nám přispějete na náš provoz.

NAPIŠ NÁM