DOBROVOLNICTVÍ V ZAHRANIČÍ

Škola v Ráji patří mezi neziskové organizace zaměřující se na vzdělávání dětí a mládeže na ostrově Lombok v Indonésii. Na Lomboku působíme od roku 2013, kdy jsme rozjížděli projekt výstavby školy v Petiwungu. V současnosti intenzivně spolupracujeme s několika místními subjekty a zaměřujeme se hlavně na pokrytí výuky angličtiny ve specializovaných  jazykových kurzech. Snažíme se soustavně zvyšovat kvalitu výuky angličtiny a umožnit dětem zvolit si vlastní budoucnost. Aktivně také vyhledáváme potenciální lokální partnery se zájmem o spolupráci a zvyšování kvalitního vzdělávání.

Sdružení založili v roce 2016 Andrea Stárková, Marcel Žitník a Filip Žitník. Andrea na místě zajišťuje výuku, zprostředkovává kontakt dobrovolníků s místními partnery, organizuje nejrůznější akce pro děti a aktivně vyhledává lokality, kde mají místní zájem o spolupráci. Sama též vyučuje ve vytipovaných školách a kurzech. Filip a Marcel Žitníkovi z Cestovní kanceláře Go2, zajišťují finanční zdroje pro vzdělávání a řeší organizační záležitosti spojené s fungováním organizace.

Od roku 2013

Na Indonéském Lomboku působíme od roku 2013, kdy jsme rozjížděli projekt výstavby školy v Petiwungu.

Stavíme školy

Zaměřujeme se na stavbu škol v nejchudších oblastech, jako klíčový prvek v boji proti nevzdělanosti a chudobě.

Učíme děti

Učíme děti, protože věříme, že vzdělání je nejdůležitější investice, kterou můžeme učinit do budoucnosti naší společnosti.

Zlepšujeme svět

Zlepšujeme svět tím, že investujeme do vzdělávání, což představuje jednu z cest ke komplexnímu řešení problémů.

Kdo jsme a co jsme dokázali

Andrea Stárková

Andrea působí na Lomboku od roku 2010. Lombok doslova miluje a i proto se snaží o vzdělávání místních dětí. Působí jako hlavní koordinátor občanského sdružení Škola v ráji, které založila spolu s Marcelem. V letech 2013 – 2017 Andrea realizovala projekt spolupráce se školou v Petiwungu na jihu Lomboku, který obnášel nejen výuku ve škole, ale také výstavbu školních budov a bezpočet mimoškolních akcí pro děti. V tuto chvíli se Andrea soustavně a dlouhodobě spolupracuje se dvěma odbornými jazykovými kurzy a vypomáhá i dalším lombockým partnerům v jejich snaze o vzdělávání dětí a mládeže. V letní sezóně pracuje Andrea v Českém ráji, kde má na starosti přípravu a realizaci ekologických výchovných programů pro děti pod hlavičkou Střediska ekologické výchovy Český ráj.


Marcel Žitník

Marcel žije střídavě v Austrálii a v Indonésii. Na Lomboku se potkal s Andreou v roce 2013. Slovo dalo slovo a spolu s Andreou se dohodli na spolupráci při podpoře školy na Lomboku. Má na starosti financování a koordinaci projektu. Ve volném čase se věnuje vodním sportům a aktivitám v cestovní kanceláři Go2, která mimo jiné nabízí dovolenou v Indonésii.

CK Go2 věnuje část finančních prostředků ze zájezdů do Indonésie na projekt výstavby školy.


Aisyah Odist

S Aisyou spolupracujeme od roku 2014, kdy jsme se víceméně náhodně setkali ( Lombok je malý). Aisyah mnohokrát zavítala do naší školy v Petiwungu, jednou s přednáškou o využití odpadů, podruhé s výtvarným workshopem, příště zase s dary od donátorů. Její činorodost a vitalita je nakažlivá. To ona nás přivedla do ekoškoly Sayang Ibu v Gunnungsari, která nás nadchla a kde díky naší podpoře od roku 2018 studují dvě děti z chudých poměrů z jihu ostrova. Společnými silami jsme zorganizovali první ekofestival v Kutě. Nadace Škola v ráji je také členem mezinárodního sdružení LEIC (Lombok Eco International Connection), které Aisyah založila za účelem sdílení ekovýchovných a environmentálních zkušeností. Ve spolupráci s Aisyah v tuto chvíli pomáháme rozjíždět dobrovolnické působení v ekoklubu v Sengkolu. Pracujeme také na tom, aby mohli další dobrovolníci působit i v malé komunitní školičce, kterou Aisyah a naše organizace LEIC pomáhala stavět ve vesnici Kapal na jižním pobřeží Lomboku. V létě 2018 se byla Aisyah dokonce podívat za námi v Čechách a my doufáme, že si od nás odvezla mnoho inspirace.


CO UŽ SE NÁM POVEDLO

ŠKOLA V PETIWUNGU – NÁŠ PRVNÍ PROJEKT

Školu jsme objevili čirou náhodou v roce 2013. Andrea působila jako dobrovolník v nedaleké státní škole a narazila na vznikající školičku, která se budovala na pozemku patřícímu tatínkovi malé školačky Bungy. Ten vzdělávání velmi fandil a rád by jej zajistil jak pro svou dceru, tak pro ostatní děti z místní komunity.

O školičce v pralese, která potřebovala finančně pomoci, se dozvěděl i Marcel z cestovní kanceláře Go2, která dlouhodobě působí v Indonésii. Slovo dalo slovo a po několika návštěvách jsme se pustili do vzájemné spolupráce.

Líbilo se nám, s jakou chutí se místní pustili do zajištění vzdělávání pro děti. Po seznámení se s ředitelem a majitelem pozemku a vypití bezpočtu káv s tunou cukru jsme se rozhodli komunitě pomoci, nejprve nákupem učebnic a učebních pomůcek, poté s budováním infrastruktury.

První investicí byl nákup učebnic pro první a druhou třídu, protože děti měly pouze každé jeden sešit a tužku.

Prosinec 2013 – nákup učebnic: 7 000 000 IDR (cca 14 000 CZK)

NOVÁ ŠKOLNÍ BUDOVA

Na začátku roku 2014 jsme se rozhodli jít do spolupráce naplno a pustili se do stavby školní budovy a knihovny. Stavbu budovy jsme financovali, Andrea na vše dohlížela a místní pomáhali. Jedna z věcí, na které si zakládáme, je právě velké zapojení místních.

Do nové třídy na podzim roku 2014 nastoupili čerství třeťáci. Základ do knihovny dodala nadace Green-books.org, česká organizace, která usiluje o vzdělávání indonéských dětí v oblasti ekologie a ochrany přírody a která zakládá komunitní knihovny po celé Indonésii.

Leden – duben 2014 – školní budova s knihovnou a sborovnou: 45 000 000 IDR (cca 90 000 CZK)

NOVÉ UČEBNICE

V prosinci 2014 kupujeme učebnice pro třetí třídu a konečně také kvalitní učebnice angličtiny, které vyhovují našim požadavkům (ty ovšem až na Bali!)

Po pár týdnech vyučování je jasně znát, že nové učebnice přispěly k atraktivitě výuky jak pro děti, tak pro učitele, kteří teď mohou při výuce postupovat mnohem systematičtěji.

Prosinec 2014 – učebnice pro třetí třídu + učebnice angličtiny: 4 000 000 IDR (cca 8 000 CZK)

NOVÁ ŠKOLNÍ BUDOVA 2015

V březnu 2015 je téměř před dokončením prostor další třídy, určen pro nastávající čtvrťáky. Chybí už jen vybetonovat podlahu, na čemž se podílí i rodiče dětí. V knihovně čteme s dětmi knihy o přírodě, zároveň se je snažíme vzdělávat i ve vztahu ke knihám.

Leden – březen 2015 – Rozpočet dostavby nové budovy: 25 000 000 IDR, cca 50 000 CZK

Pravidelně uklízíme kolem školy a zavedli jsme dlouhodobou soutěž ve sběru separovaného odpadu, ve spolupráci s paní Aisyou a její Bank Sampah Lombok.

V prosinci 2015 dokupujeme učebnice pro další třídu, takže v tuto chvíli mají základní učebnice čtyři ročníky v naší škole. Což, jak jsme se přesvědčili při návštěvách jiných škol v oblasti jižního Lomboku, vůbec není samozřejmostí.

Prosinec 2015 – sada učebnic pro 4.třídu – 4 000 000 IDR, cca 8 000 CZK

VÝSTAVBA TOALET

Klíčovou událostí bylo dokončení výstavby toalet, kterou jsme zahájili v lednu. První slavnostní vyzkoušení proběhlo 5. března 2016. Děti si tak konečně mohou dojít na toaletu, dosud běhaly za školu do rýžových polí. Vzhledem k sezónnímu nedostatku vody v oblasti Petiwungu je tekoucí voda ve škole často jedinou šancí dětí na hygienu.

Toalety a rozvod užitkové vody: 22 000 000 IDR, cca 40 000 CZK.

Pokud se vám líbí, co Škola v ráji dělá a chtěli byste nás podpořit, tak můžete ZDE


Stanovy pro Školu v Ráji jsou možny ke stažení Stanovy_Škola v ráji z.s.

Výroční zpráva k roku 2017 je možná k nahlédnutí zde VS – Škola v ráji 2017 (1)

PŘIDEJ SE K NÁM

Líbí se vám tento kurz a chtěli byste se přihlásit jako dobrovolníci? Nebo nám přispějete na náš provoz.

NAPIŠ NÁM