Tři indonéští studenti se zúčastnili Fyziklání 2023 v České republice

Tři indonéští studenti se mohli zúčastnit programu Fyziklání 2023, který pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Soutěž se konala v Praze.

Tři účastníci

Patnáct dní před uzávěrkou nám zavolala česká kamarádka Andrea Stárková, že se bude konat fyzikální soutěž v hlavním městě Praze. Během velmi krátké doby se k některým nejlepším lombockým školám dostala tato informace o tom, že se fyzikální soutěž koná v Česku. Následně se tři studenti Haidar Ramdhani, Muhammad Ziiyaad Robbanii a Lalu Gde Gilang Alid Hadinata, kteří se často účastnili fyzikálních a matematických olympiád na střední škole PRAYA 1 na Lomboku, rozhodli soutěže zúčastnit.

Schválení víz

Po schválení jejich účasti bylo třeba vyřídit víza a pasy. Termín byl napjatý. Žádost nebyla tak jednoduchá, jak jsme si představovali, bylo to velmi složité a zároveň stresující. Proto bychom chtěli poděkovat paní Trisně z Indonésie, která nám čtyřem pomohla s vyřízením vízových náležitostí. S pomocí organizátorů soutěže v České republice a mého kamaráda Marcela Žitníka, vedoucího neziskové organizace Škola v ráji, našeho sponzora a vedoucího cestovní kanceláře GO2, nám český velvyslanec schválil víza v termínu, který jsme očekávali.

Nakonec nám byly organizátory zaslány letenky a poté i my jsme si museli připravit nezbytnosti na týdenní pobyt v zimní Evropě. Přivezli jsme také indonéskou vlajku, batiku, tradiční jídla, tradiční oblečení a Lato-lato neboli v Indonésii právě teď oblíbené hračky, které jsme jako zástupci Indonésie představili na večerním programu národa.

Odlišnosti od Indonésie

Letěli jsme více než 20 hodin, a když jsme přistáli v Praze, cítili jsme se jinak. Byla to zkušenost, která možná vypadá jednoduše; přesto je pro nás velmi cenná. Dech se nám měnil ve studenou páru, jako bychom to předtím viděli jen ve filmech. Užívali jsme si, že jsme v jiném světě. Poprvé jsme viděli spoustu lidí, kteří rychle chodili, běhali, měli na sobě teplé bundy, rukavice, šály, čepice a boty. V České republice jsme zažili mrazivé počasí. Museli jsme si dávat ruce do kapes, aby nám bylo tepleji, chodili jsme rychle, čekali jsme, až zastaví auta, abychom mohli přejít, a hodně jsme se pohybovali, abychom snížili pocit chladu při čekání ve frontě na autobus. byly. To, co nás v Česku potěšilo, bylo, že jsme se naučili samostatně používat veřejnou dopravu podle jízdního řádu. Věc, díky které jsme si zemi oblíbili, je kultura čekání ve frontách, která je velmi spořádaná. Program byl dobře připraven, a proto nezbývalo mnoho času na setkání s bývalými českými dobrovolníky, kteří na Lombok přijeli v minulých letech. 

Program Fyziklání 2023

Při účasti na programu Fyziklání 2023 jsme dostali velmi podrobný a mimořádný program na týdenní pobyt, obsahoval části jako Výlety po Praze, Večer národů, Exkurze na Hradě, Prezentace vědy, Fyzikální exkurze, Fyzikální přednáška, Diskusní panel s vědcem, Soutěže Fyziklání, Exkurze na vědecká pracoviště, Přednášky, Večírky, Bufety, Městské radovánky a mnoho dalších, které jsme absolvovali. Tento jedinečný program tvoří 1 200 účastníků rozdělených do 251 týmů z více než 20 zemí světa. My čtyři jsme byli zástupci Indonésie v České republice. I když jsme v soutěži nevyhráli, přesto jsme byli vděční, že jsme mohli Indonésii reprezentovat. Navíc doufám, že tato zkušenost by mohla inspirovat další lidi z Indonésie k účasti v soutěži v příštím roce.

 

Velké díky Fyziklání

Jsme velmi vděční programu Fyziklání za to, že nám dal možnost přijet z Indonésie do Evropy a zúčastnit se fyzikální soutěže v roce 2023. Program nám nejen poskytl znalosti a zkušenosti, na které nikdy nezapomeneme, ale také nám dal příležitost blíže poznat mnoho dalších účastníků z různých zemí a mít možnost navázat s nimi dobrá přátelství. Je to velmi výjimečné a inspiruje to mnoho lidí k usilovnému studiu.

Jako doprovázející učitel a účastník Fyzikální olympiády z Indonésie jsem velmi hrdý na to, že mohu být součástí Fyziklání 2023. Doufáme, že tímto příběhem můžeme inspirovat další lidi!

PŘIDEJ SE K NÁM

Líbí se vám tento kurz a chtěli byste se přihlásit jako dobrovolníci? Nebo nám přispějete na náš provoz.