Stavba nové částí školy v ERC Rinjani course

9.říjen 2018

Jumirim, ředitel v ERC se rozhodl postavit další část školy, její hlavní součástí bude velká kuchyň. Je to jeho velký sen a jsme přesvědčeni, že právě zde splní svůj účel. Studenti se zde budou moci naučit připravovat různé tradiční pokrmy. Chce tímto ještě více prohloubit přípravu studentů na jejich povolání. Nejčastěji se totiž jedná právě o povolání v restauracích či hotelech.

S našimi staršími studenty z kurzu jsme se společně účastnili kopání základů. Celý prostor bývalé farmy, byl vymezený provázkem a bambusovými ohrádkami, všude kolem běhali kozy, slepice a husy a térén nebyl zdaleka vyrovnaný. Tento fakt nikoho nepřekvapoval a studenti se hned dali do práce. Při našem prvním kopání jsme zjistili, že stará lopata se chová skoro jako papír. Takže jsme jejich zapálení pro věc a pracovitost ještě více obdivovali. Ano, zdejší nástroje jsou často velmi staré, nebo nemají žádné. Základy na stavbu se kopají ručně a na vybírání jámy používají často jen kbelíček nebo dokonce skořápku od kokosu.

Zkrátka přípravy na stavbu pokračují velmi pomalu. Je to tvrdá a težká práce, která je někdy skoro nemyslitelná provádět v horkých dnech. Proto na přípravách pracují  často i celé noci.  Nyní Jumirim se svou nejbližší rodinou a přáteli svařují železné konstrukce. Jejich přípravy nás take dost překvapili. Velké dráty ohýbají do čtverců a to ručně za pomoci dřevěného trámu s hřebíky. Nakonec tyto části spojí v jednu velkou konstrukci, která se vloží do jam a zasype se kameny s betonem.

Až bude vše připrvaveno bude se moci začít konečně stavět.

Káťa a Lůca

PŘIDEJ SE K NÁM

Líbí se vám tento kurz a chtěli byste se přihlásit jako dobrovolníci? Nebo nám přispějete na náš provoz.

NAPIŠ NÁM