Španělští dobrovolníci na Lomboku – jak se jim žilo, proč by doporučovali na Lombok vyjet?

Dobrovolníci Nura, Julia a Enric zreflektovali svůj pobyt na Lomboku. Jak se jim žilo, co je na tomto ostrově zaujalo a co jim pobyt přinesl?

Jak se vám líbila výuka a život na Lomboku? Jak moc se liší od vaší
země?

Učit a žít na Lomboku je neuvěřitelný, jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Zkušenost, která se velmi liší od naší domovské země Španělska. Mohli jsme se ponořit do tradičního způsobu života na ostrově a setkávat se s výjimečnými lidmi po celou dobu pobytu. Studenti, které jsme učili, vyjadřovali upřímnou vděčnost za to, že mají zahraniční učitele, a tento pocit jsme hluboce prožívali. Ochotně se s námi podělili o svou kulturu a pozvali nás do svého okolí, do svých domovů, na svatby a zapojovali nás do různých aktivit. Lidé na Lomboku si užívají uvolněnější atmosféru, ctí radost ze života – něco, co je v Evropě méně obvyklé.

Jak ses cítil jako cizinec v místní komunitě?

Jako cizinec na ostrově Lombok mám s místní komunitou srdečnout zkušenost. I když se dost lišila od toho, na co jsem byl zvyklý, zjistil jsem, že sdílíme řadu podobných hodnot, které překlenují veškeré kulturní rozdíly. Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů této zkušenosti byl ohromující pocit přijetí, kterého se mi od obyvatel dostalo. Přestože jsem byl cizinec, komunita se ke mně chovala, jako bych byl jedním z nich. Nejvíce mě zaujalo upřímné nadšení, s jakým se členové komunity dělili o svou kulturu a tradice. Byla to vzájemná výměna, nabídl jsem respekt a porozumění a oni mě na oplátku velkoryse nechali vhlédnout do svého způsobu života. Příležitost seznámit se s jejich zvyky, vírou a obyčeji byla pro mě nejenom poučná, ale také mi umožnila vytvořit si hlubší vztahy s lidmi kolem mě.

Je výuka obtížná? Byli jste zaneprázdněni? Jaké jsou děti?

S výukou angličtiny jsme neměli téměř žádné zkušenosti, nicméně volnost, kterou jsme měli, nám umožnila volbu cvičení a her a tvorbu dynamických a příjemných hodin. Ty jsme si předem připravili na úrovni, jakou jsme od studentů očekávali, a podle zpětné vazby pak na hodinách improvizovali a upravovali je.

Měli jsme čas na všechno! Mohli jsme odpočívat, učit a poznávat ostrov. Děti za to byly velmi vděčné. Na začátku byly některé z nich trochu ostýchavé, protože nebyly zvyklé vídat cizince, nicméně po několika hodinách začaly získávat větší sebedůvěru a aktivněji se zapojovat, což se nám velmi líbilo. Cítili jsme, že všichni jsou ve třídě proto, aby se učili a dobře se bavili. Byli velmi slušní a přátelští.

Co se vám na celém procesu (ne)líbí?

Celková zkušenost byla velmi obohacující a nezapomenutelná. Na Lomboku se nám líbilo tak moc, že nám to celé připadalo velmi krátké – přáli jsme si zůstat déle. Volnost, kterou jsme měli, byla jedním z nejlepších a možná nedoceněných aspektů naší zkušenosti. Mohli jsme kombinovat výuku s dalšími aktivitami, které nás bavily, například s chozením na pláž, návštěvou vodopádů a poznáváním krajiny ostrova. Vybavení a zařízení, která jsme měli k dispozici během celého procesu, jsme také velmi ocenili. Navíc možnost ponořit se do kultury této komunity bylo tou nejlepší zkušeností, jakou jsme si mohli přát.

Zažili jste něco bláznivého nebo jiného? Co je pro vás nejsilnější zážitek?

Dlouhodobá výuka na Lomboku je zárukou, že se vrátíte domů s mnoha příběhy k vyprávění. Během svého pobytu tam můžete dělat spoustu různých věcí a setkávat se s jedinečnými lidmi a vytvoříte si vzpomínky, které vám navždy zůstanou. Například krátce po příjezdu na ostrov jsme obdrželi nečekané pozvání na svatbu. To jsme ještě netušili, co nás čeká. Z ničeho nic jsme tančili před celou vesnicí. Navzdory naší stydlivosti a omezeným tanečním dovednostem jsme se dali do tance a nakonec jsme si to opravdu užili.

Co jídlo a volný čas na Lomboku? Bavili jste se?

Volný čas na Lomboku je velmi zábavný, protože je zde vždy co objevovat. Jsou tu krásné písečné pláže, zelená rýžová pole a úžasné vodopády. Město Kuta je centrem zábavy, kde můžete trávit čas a poznávat nové lidi, nakupovat a vyzkoušet cenově dostupná a výborná občerstvění a restaurace. Najdete zde jak tradiční místní jídla, tak i západní pokrmy, kdyby se vám někdy zastesklo po chuti domova. Když už mluvíme o jídle, indonéská kuchyně byla vynikající. Mají širokou škálu jídel s rýží, nudlemi, zeleninou, masem, rybami a mořskými plody. A i kdybyste byli vegetariáni nebo vegani, je tu spousta možností i pro vás.

Proč byste lidem doporučili, aby jeli učit angličtinu na Lombok?

Výuku na Lomboku vřele doporučuji. Je to šance být součástí nového světa a pochopit, jak žijí místní obyvatelé. Děti jsou dychtivé se učit a oceňují vaši přítomnost, což je obohacující. Navíc je to finančně nenáročný způsob cestování, ponoření se do kultury a získání hlubší znalosti o dané zemi. Je to neuvěřitelný zážitek.

Jaký je váš dosavadní největší zážitek?

Jedním z největších zážitků bylo, když se celá naše třída sešla a vydala se k jednomu ze studentských domů, který se nacházel u snové bílé písečné pláže, kde jsme si připadali jako v ráji. Sešli jsme se u grilování – grilovali jsme ryby, hráli na kytaru, zpívali, povídali si a smáli se, zatímco jsme vařili bok po boku s našimi studenty. Ačkoli jazyk někdy představoval problém kvůli tomu, že se naši studenti stále ještě učí anglicky, jejich odhodlání komunikovat bylo pozoruhodné. Toto setkání se pro nás stalo neuvěřitelnou příležitostí navázat hlubší kontakt. V tomto sdíleném prostoru jsme se všichni navzájem poznali a myslím, že ta zkušenost v sobě shrnuje náš čas strávený na ostrově a radost ze společného učení. Dobrodružství, které se mi navždy zapíše do paměti.

PŘIDEJ SE K NÁM

Líbí se vám tento kurz a chtěli byste se přihlásit jako dobrovolníci? Nebo nám přispějete na náš provoz.